Paleolitická dieta

Možná vám něco říká spojení paleo dieta, někteří jí říkají také paleolitická nebo pravěká dieta. Jedná se o dietu, kterou dodržovali pravěcí lidé v paleolitu a teď zaznamenává velký boom. Drží ji nejen známé americké celebrity a v zahraničí, ale i mnoho lidí v Česku. Jak tedy vypadá?

Asi každého hned napadne, že pravěcí lidé nejedli sušenky, oplatky, hamburger nebo dukátové buchtičky, ale pravděpodobně vás nenapadne, že vlastně nejedli téměř žádné sacharidy nebo mléčné výrobky. Jedli pouze to, co našli v přírodě a co ulovili. Nic na ně nečekalo v obchodech, tak jako na nás.

Které potraviny jsou vhodné?

Mezi vhodné potraviny u paleo diety patří maso, vnitřnosti, vejce, ovoce a zelenina, ořechy, semínka a panenské oleje. Jedná se tedy o potraviny, které byly tenkrát dostupné v přírodě. I dnes se jedná o potraviny v přírodní formě, jsou tedy nezpracované. Důležité je dbát na kvalitu, proto jsou nejvhodnější domácí nebo bio potraviny. K pití je nejlepší bylinkový čaj a voda.

Které potraviny jsou při paleo dietě nevhodné?

V paleotické dietě jsou zakázány mléčné výrobky, veškeré obilniny, luštěniny, margarín, cukr a všechny potraviny, které jsou z těchto potravin vyráběny. Taktéž byste měli zapomenout na sladidla, sladké nápoje, ovocné čaje a kávu.

Jaký pohyb?

Zapomeňte na cvičení v posilovně, spinning nebo zumbu. Vzpomeňte si, jaký pohyb měli lidé v pravěku. Byla to chůze, běh a indiánský běh. Toho byste se také měli držet, jen tak mimochodem, právě tento typ pohybu je na hubnutí nejlepší, je totiž pro tělo přirozený.

Dieta na hubnutí nebo na podporu zdraví?

S touto dietou můžete snadno zhubnout. Nebudete jíst sacharidy a nezdravé sladkosti, což je významný krok na redukci tuků. K tomu navíc se to projeví i po zdravotní stránce, protože současná strava vyvolává alergie a různé nemoci. Naopak při návratu k přirozené stravě můžete očekávat také zlepšení různých nemocí, což má mnoho lidí vyzkoušeno.

Jídelníček na ukázku

U paleolitické diety není přesně dáno, kdy a kolik byste toho měli sníst. Jíst byste měli, když budete mít hlad, ale nezapomeňte na snídani. Množství by mělo být tak akorát, abyste byli nasyceni, ale ne přejedeni. Recepty najdete všude možně na internetu nebo můžete je připravovat podle chuti a povolených potravin.

Pro menší inspiraci jídelníček:
Snídaně: omeleta ze čtyř vajec, slaniny, cibule
Oběd: pečený losos se zeleninou
Svačina: hrst semínek a ořechů a ovoce
Večeře: pečená kuřecí stehna s pečenou zeleninou

Z médií můžete znát paleo dietu jako stravu jeskynního muže, který jí pouze syrové maso. Tak to ale vůbec není, maso i ostatní potraviny můžete upravit (upéct, uvařit, usušit). I oni přece znali oheň.

Tak jako ostatní diety, tak i paleo strava nemusí být vhodná pro každého. Někomu se nemusí líbit pořád jíst maso a nemoct k němu mít přílohu, může mu vadit po zdravotní stránce nebo se jí vzdá z přesvědčení. Někoho může trápit zácpa, když nejí dostatek vlákniny a zeleniny nebo ho mohou trápit jiné problémy. Musíte se vzdát dosavadního způsobu stravování a stravovat se novým způsobem trvale. Málokdo to vydrží, pokud nemá velký důvod.

Vyzkoušíte tuto dietu v praxi?