Jak spálit tuk na břiše?

Špíček nebo špek na břiše trápí mnoho žen a mužů, někteří se jej chtějí zbavit a jiní jej neřeší. Ale nadváha a vysoký obvod přes břicho může do budoucna značit mnoho problémů (neřešíme-li estetickou část) od cukrovky až po infarkt. Bylo by tedy nejlepší zbavit se tuku na břiše, což není vůbec nemožné, jen musíte chtít. Tuk se spálí pouze správně vybraným a prováděným cvičením. Dále je ale nutné toto hubnutí podpořit vhodnou stravou, ať se nestane, že vy budete cvičením spalovat tuk, ale zároveň jídlem si ho budete opět zvyšovat.

Břišní tuk je velmi nebezpečný, protože je často zodpovědný za nemoci, jako je diabetes, infarkt, rakovina nebo i další nemoci. Měli byste proto s ním dělat, dokud je čas. Jako vysoká hodnota se bere více než 80 cm u žen a 94 cm u mužů. Za kritickou hodnotu se dá považovat více než 106 cm u žen a 119 cm u mužů, kdy v těchto případech se mnohonásobně zvyšuje i riziko dřívějšího úmrtí a onemocněním jmenovanými nemocemi. Každý úbytek na centimetrech vám pomůže zlepšit zdravotní stav, nevyhýbejte se proto snaze zbavit tohoto škodlivého viscerálního tuku.

Tuku v břiše se zbavíte správným cvičením a stravou s omezením kalorií a hlavně tuků. To ale neznamená, že vám pomohou oblíbené sedy-lehy a strava bez jakéhokoliv tuku. Sedy-lehy vám v žádném případě nepomohou spálit břišní tuk a zdravý tuk ve stravě je velmi důležitý pro správnou funkci orgánu a vstřebávání vitamínů. Obecně cvičením cviků na břicho nezhubnete tuk, ale jen břicho vytvarujete a posílíte.

Jak cvičit na spalování tuků

Ne každé cvičení je vhodné na spalování tuků, proto je nutné umět si vybrat to správné. Existují dva typy cvičení anaerobní a aerobní. To první zmiňované je vlastně posilování, ať už doma nebo v posilovně či fitku. Aerobní cvičení je takové cvičení, při kterém se spaluje tuk. Do tohoto typu cvičení se řadí běh, rychlá chůze, veslování, jízda na kole, plavání nebo zumba. Cvičit byste měli alespoň 40 minut, protože se tuk se začíná spalovat po 25 - 30 minutách.

Jak často cvičit?

Před chvíli jsme si řekli, že na spalování tuků je ideální aerobní pohyb. Je ale ještě jedna výjimka - musíte cvičit ve správné tepové frekvenci. Když ji budete mít moc nízkou, nebude se tuk spalovat a když moc vysokou, tak se zase bude spalovat jen cukr.

Cvičit byste měli nejlépe obden alespoň 50 minut. Pokud se cvičením nemáte zkušenosti, začínejte postupně, ať si hned cvičení nezhnusíte nebo ať se nezraníte. Jednou za týden i posilujte celé tělo.
Nejlepší na spalování tuků nejen na břiše je rychlá chůze, běhání, plavání, spinning či jízda na eliptickém trenažéru.

Důležité je i vyvážené stravování

Tak jako vždy, tak i při hubnutí a spalování tuků je velmi důležitá strava.
Vynechte ze stravy bílé pečivo, sladkosti, chipsy, sladké nápoje, tučná jídla, fastfoody a polotovary. Naopak jezte více celozrnných potravin, zeleniny a ovoce, mléčných výrobků, libového masa a ryb. Jezte pravidelně pětkrát denně, porce by neměla být ani moc velká a ani moc malá. Důležité je dopoledne jíst více sacharidů a méně bílkovin a odpoledne více bílkovin a méně sacharidů. Dále nezapomeňte dostatečně pít čistou vodu, která je nejlepší. Více informací o tom, jak se stravovat, naleznete tady a tady.

Za jak dlouho je možné se zbavit tuku na břichu?

Odpověď na tuto otázku je velmi těžká, protože vždy záleží na tom, jak máte velkou tukovou zásobu na břiše a na kolik chcete břicho zmenšit. Pokud máte špíček malý, tak se může jednat řádově o měsíce než zhubnete, pokud ale velký, tak nejprve potřebujete celkově zhubnout a pak se zaměřit na břicho.
Nezapomeňte, že jakákoliv snaha je pro zdraví prospěšná, stejně jako každý centimetr.